Email: info@onslow.school.nz | Phone: (+64 4) 478 8189

Teaching Staff

 

Standard email address format is firstname.lastname@onslow.school.nz

    SL = Subject Leader
LAL = Learning Area Leader
Last Name First Name Position Held
Anastasi David Physics/Science Teacher
Baird Connor Assistant Principal (Yr 13)
Bangma Michael LAL Science
Brant Rachel Mathematics Teacher
Breek Pam Mathematics Teacher
Campbell Kevin LAL Physical Education
Carruthers Kailey Art Teacher
Carson Janine Nutrition and Food Technology Teacher
Caulfield Chani Art Teacher / English Teacher
Chapman Peter Transition, Careers, Gateway
Clayton Bridget Technology Teacher
Colquhoun Jean Ann SL History
Danielsen Esme Mathematics Teacher
Devlin Alyx Social Sciences
Donaldson Rowan Social Studies and Geography Teacher
Dry Brad Assistant LAL Science
Eagar Dale Physical Education / EOTC Teacher
Emmanuel Grace Technology Teacher
Gannon James Drama and Dance Teacher
Gates Michael English Teacher
Geursen Reece Physics/Science Teacher
Glenn Janet Deputy Principal (Yr9)
Hannaway Sue SL Fashion & Design
Hasegawa Harumi Japanese Teacher
Henderson Warren

International Director (Yr12) / French Teacher

Hodge Katherine LAL Arts/ SL Music
Hofkens Evelien Assistant LAL English
Hone Harriet Graphics Teacher
Hope
Tessa Year 9 Dean/ English Teacher
Houghton Brooke SL Drama/Learning Support Teacher
Howarth Grace English Teacher
Humphries Heidi - Jane Year 10 Dean
Johnson Thomas SCT, Social Studies / History Teacher
Joseph Neethu Mathematics Teacher
Leitch Paul SL Accounting / Timetabling
Lim Noah Science Teacher
Marull Alex Mathematics Teacher
Marti Patricia Spanish Teacher
Mihaere-Rees Tina Kaitiaki/Te Reo Māori Teacher
Millar Sheena Principal
Millanta Te Mahia Assistant LAL Social Sciences
McFarlane Katie Yr 12 Dean /History / Social StudiesTeacher
McIntosh Melanie SL Economics/ Principal's Nominee for NZQA
McWilliam Hamish Biology / Science Teacher
Messerli Kay Learning Support Teacher
Moir Phil Mathematics Teacher
Moore Debbie Food and Nutrition 
Moore Duncan Commerce / Social Studies Teacher
Murdoch Alex Art Teacher
Neilson Mitch SL Learning Support
Ny Bunna Digital Technology Teacher
Park Igor Mathematics Teacher
Paradza Kuda SL Chemistry
Pearce Justin SL Music
Piper Carol SL English Language
Polaschek Bronwyn English Teacher
Pryde Suzanne English Teacher
Renaud Ashley Science Teacher
Rix Rachel SL Health/PE Teacher
Robinson John HoD Learning Support 
Rodger Hamish Mathematics Teacher
Ryfle-Turi Jaesan Digital Technology Teacher
Sadat Misbah Deputy Principal (Yr 11) Math Teacher
Shelford-Hinds Naykita Physical Education & health Teacher
Shinn Sophia Mathematics Teacher
Smith Hilary English Teacher
Swinerd Cassie Yr 13 Dean / Science Teacher
Szydlowski Jan SL Biology / Science Teacher
Unnikrishnan Shimmy LAL Mathematics / Mathematics Teacher
van Dyk Stephanie English Teacher
Voropaeva Tatiana Digital Technology Teacher
Wang Jimmy Art / Mandarin Teacher
Warren Elizabeth LAL Languages
Welham Ana Yr 11 Dean/ Social Studies / Drama Teacher
Whaanga Gerard Mathematics Teacher
Williams Rosanna English Teacher
Willis Megan Geography / Tourism / Social Studies Teacher
Wilson Andy Geography / Social Studies Teacher
Woods Julia LAL English 
Wyeth Jonathan Deputy Principal (Yr 12)